top of page
BD9A1604.jpg
OHJ 2025_gustav mahler_ 1080 X 1080 NEWSLETTER.jpg

Mahler opět
v Olomouci

Bezkonkurenčně největší koncert celého festivalu připravujeme pro Váš nejhlubší prožitek.

 

Dokončení symfonie bylo poznamenáno smrtí a pohřbem Mahlerova přítele, dirigenta Hanse von Bülowa, když se skladateli podle jeho vlastních slov jevil sbor zpěváků na kůru jako andělé, kteří se svým zpěvem dotýkají nebes. 

knezikova 6.jpg

Diva Kateřina

Kateřina Knežíková

Nejperspektivnější pěvkyně své generace“

Sopranistka Kateřina Kněžíková se vedle opery se stále častěji věnuje koncertnímu repertoáru, ve kterém dosahuje úspěchů nejen doma, ale i v zahraničí. Stěžejním repertoárem jsou díla A. Dvořáka, B. Martinů či L. Janáčka a písňová literatura. Je držitelkou ceny Classic Prague Awards 2018 za nejlepší komorní výkon a Ceny Thálie 2019 za mimořádný jevištní výkon v inscenaci Julietta aneb Snář (B. Martinů) na prknech Národního divadla moravskoslezského.

Absolvovala Pražskou konzervatoř a Hudební a taneční fakultu AMU v Praze. V roce 2006 se stala stálou členkou Opery Národního divadla. V současné době zde vystupuje například v inscenacích Rusalka, Cosí fan tutte, Carmen, Její pastorkyňa, Prodaná nevěsta či Příhody lišky Bystroušky.

Představila se publiku na řadě festivalů u nás i v zahraničí (Glyndebourne Opera Festival, MHF Pražské jaro, MHF Dvořákova Praha, NF Smetanova Litomyšl aj.),  Má za sebou spolupráci s předními orchestrálními tělesy (BBC Symphony orchestra, Bamberger Symphoniker, Camerata Salzburg, Česká filharmonie, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, London Philharmonic Orchestra, Mahler Chamber Orchestra, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, ORF Radio-Symphonieorchester Wien, Rotterdam Philharmonisch Orchest, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestra dell´Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Tokyo Symphony Orchestra atd.) a celou plejádou skvělých dirigentů (J. Bělohlávek, S. Byčkov, S. Baudo, P. Domingo, A. Fisch, M. Honeck, D. Hindoyan, J. Hrůša, O. Lyniv, T. Netopil, J. Nelson, P. Popelka, R. Ticciati).

V roce 2021 vydala u Supraphonu své první profilové album „Phidylé“, které bylo označeno jako „Editor´s Choice“ a „The Best Classical Albums of 2021“ v časopisu Gramophone a získalo prestižní cenu BBC Music Magazine Awards v kategorii „Vocal“. U Radioservisu vydala tituly pod názvem „Fantasie“ a „K2“. V září 2024 vydala společně s Jakubem Hrůšou a Bamberger Symphoniker album „Tag und Nacht“ u vydavatelství Supraphon.

V prosinci 2024 úspěšně debutovala s Českou filharmonií v Carnegie Hall pod taktovkou Semjona Byčkova.

knazikova litomysl.jpg

„Prostě jsem chtěl, aby každý z návštěvníků při návštěvě Olomouckého hudebního jara prožil stejne pocity, jako by se vydal do nejvyhlášenějších hudebních metropolí, jako je New York, Berlín, Milano, Sydney či Praha…“

IG Kruh_Black.png

Karel Valenta
dramaturg a hudbymilovník

vantuchova 2.jpg

V zasnění mezzosopránu

Jarmila Vantuchová

Z Čech až do Itálie...

Mezzosopranistka Jarmila Vantuchová se etablovala jako představitelka operních rolí i interpretka koncertního repertoáru. Věnuje se také interpretaci barokní hudby.


Pravidelně spolupracuje s uznávanými soubory barokní hudby jako jsou Solamente naturali, Musica Aeterna a Collegium 1704.

Při své umělecké činnosti spolupracovala s uměleckými tělesy: Janáčkova filharmonie Ostrava, Filharmonie B. Martinů Zlín, Olomoucká filharmonie, Filharmonie Brno, Czech Virtuosi orchestra, L´Armonia Terrena, Slovenská fiharmonie, Košická filharmonie atd.

V Národním divadle Brno nastudovala několik rolí: roli Rychtářky z Janáčkovej opery Její pastorkyňa, roli Poliny z opery Piková dáma od P.I.Čajkoského, roli Kosinské z Janáčkovy opery Osud, kterou pro Národní divadlo Brno a Janáček festival 2020 nastududoval proslulý režisér Robert Carsen. Následovaly role třetí Dámy z opery Kouzelná flétna od W.A.Mozarta a role Aljeji z opery Z mrtvého domu L.Janáčka, v režii Jiřího Heřmana
a v dirigentských rukou Jakuba Hrůši.

V Slovenském národním divadle debutovala v roli Káči z opery Čert a Káča od A.Dvořáka. V Praze účinkuje v inscenaci Rusalka Zdeňka Trošky v roli Kuchtíka a debutovala také na prknech Stavovského divadla jako Cherubino z opery Figarova svatba od W.A.Mozarta. Mezi její největší úspěchy patří debut na festivalu Salzburger festspiele 2022 v roli Varvary z opery Káťa Kabanová od L.. Janáčka, v režii Berrie Koskyho. Nedávno byla také přizvána ke spolupráci s orchestry Accademia nazionale di Santa Cecilia v Římě, Varšavská filharmonie nebo Bamberští symfonikové.

 

Zajímavostí je také užití její nahrávky Habanery z opery Carmen, která se jako remix objevila ve finálním dílu druhé série amerického seriálu Emily in Paris na streamovací platformě Netflix.

vantuchova 1.jpg
Kruzik 1.jpg

Violoncellista dirigentem

Robert Kružík

Není běžné vidět, že dirigent zahraje sólo...

ROBERT KRUŽÍK patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Sedmým rokem je stálým dirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno, také působil tři sezony jako dirigent Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

 

Od sezony 2018/2019 je stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno a počínaje sezónou 2021/2022 šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně. Je laureátem ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let.

 

Spolupracuje s mnoha symfonickými orchestry, jako jsou Česká filharmonie, MDR-Sinfonieorchester, Sinfonia Varsovia, Filharmonie Brno, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Slovenská filharmonie, Státní filharmonie Košice, Janáčkova filharmonie Ostrava, Česká studentská filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc, Komorní filharmonie Pardubice, Jihočeská komorní filharmonie. Je zván také na významné festivaly např. Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Festival Eufonia aj.

V Národním divadle Brno nastudoval Rossiniho operu Hrabě Ory, Čajkovského Pikovou dámu a Evžena Oněgina, Smetanovu Libuši, která zazněla k 100. výročí založení Československé republiky, Růžového kavalíra Richarda Strausse a Verdiho Otella. Jeho široký operní záběr čítá díla skladatelů Mozarta, Smetany, Dvořáka, Martinů, Janáčka, Donizettiho, Rossiniho, Čajkovského, Bizeta, Verdiho, Pucciniho aj.

 

Tento brněnský rodák začínal jako violoncellista. Absolvoval Konzervatoř Brno, kde se kromě hry na violoncello (u Miroslava Zichy) věnoval rovněž dirigování (u Stanislava Kummera).

 

Ve studiu pokračoval na pražské AMU, kde jeho pedagogy byli Leoš Svárovský, Charles Olivieri-Munroe, Lubomír Mátl v dirigování a Miroslav Petráš ve hře na violoncello. V akademickém roce 2012/2013 byl na studijní stáži na Zürcher Hochschule der Künste ve Švýcarsku, kde se zaměřil na oba obory. S úspěchem se zúčastnil řady violoncellových soutěží, jako jsou Pražské jaro, Soutěž Nadace Bohuslava Martinů, Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně aj. Svoje znalosti a zkušenosti rozšiřoval na mistrovských kurzech – ve hře na violoncello to bylo u Jiřího Bárty, Michaely Fukačové a Raphaela Wallfische, v dirigování u Norberta Baxy, Johannesa Schlaefliho a Davida Zinmana.​

Kruzik 2.jpg
FILHARMONIE BOHUSLAVA MARTINŮ

Filharmonie Bohuslava Martinů je symfonický orchestr, který sídlí ve Zlínském kongresovém centru. Sestává z 80 členů. Byla založena v roce 1946 jako Symfonický orchestr n. p. Baťa a po několika změnách názvu pojmenována podle českého skladatele Bohuslava Martinů

Filharmonie organizuje mezinárodní hudební festivaly, zejména mezinárodní festival mladých koncertních umělců Talentinum a podzimní mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae. Hostuje na nejvýznamnějších českých festivalech a uskutečnila turné do 13 zemí Evropy a do Spojených států amerických. Od sezóny 2021/22 je šéfdirigentem Robert Kružík, který vystřídal Tomáše Braunera. Ten nadále spolupracuje s orchestrem jako hostující dirigent (společně s Leošem Svárovským).

Mezi bývalé výrazné dirigenty orchestru lze zařadit Rudolfa Kvasnicu (1895–1986)a Stanislava Vavřínka (* 1972).

zlin 1.jpg

ČESKÝ FILHARMONICKÝ SBOR BRNO

cfsbrno 4.jpeg

Představuje nejen v českém, ale i světovém kontextu absolutní špičku v oboru sborového umění.

Od svého založení v roce 1990 vystoupil sbor na všech evropských prestižních festivalech a vždy dokázal posluchače uchvátit vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním.

 

Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (1943). Vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb.

Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně přes devadesát koncertů doma i v zahraničí. Koncerty jsou pravidelně nahrávány předními českými i světovými televizními a rozhlasovými stanicemi. Sbor spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty (například Marc Albrecht, Christian Arming, John Axelrod, Sir Simon Rattle, Petr Altrichter, Jakub Hrůša, Jakub Klecker, Zdeněk Mácal, Tomáš Netopil, a mnozí další). V roce 2007 obdržel dvě významné evropské ceny – Echo Klassik za Soubor roku 2007 (provedení Brucknerových motet) a Nahrávka roku 2007 za Lisztovo oratorium Christus. 

Moravská gotika

Doba Velikonoc si žádá zastavení a zamyšlení. Ideálním takovým místem pro duševní obnovu je dozajista kostel sv. Mořice, největší gotická svatyně na Moravě, jejíž věž neodmyslitelně patří do olomouckého panorama. A právě zde se můžete naladit na velikonoční dobu díky našemu koncertu.

Farní kostel sv. Mořice patří k nejvzácnějším stavbám období pozdní gotiky na Moravě. Halové trojlodí je zaklenuté křížovou klenbou z poloviny 14. století, presbytář slohově vyspělejší síťovou klenbou. K západnímu průčelí kostela jsou přistavěny dvě asymetrické hranolové věže. Unikátní dvojité šnekové schodiště se nachází při západní stěně kostela.

 

Skutečným klenotem je pozdně gotické sousoší z poloviny 15. století Kristus na hoře Olivetské, umístěné v interiéru kostela.

 

Z roku 1745 pocházejí mořické varhany – největší varhany ve střední Evropě a osmé největší v Evropě, které zhotovil mistr Michael Engler. Na jejich výzdobě se podílel sochař Filip Sattler a řezbář Jan Jiří Huckh. K původnímu baroknímu hracímu stroji se třemi manuály přibyl po rekonstrukci v 60. letech 20. století ještě další, novodobý hrací stroj s pěti manuály. Varhany mají 95 rejstříků a 8012 píšťal.

501-moric-2022.jpg
AN_D0336__.jpg

Gustav Mahler

V poslední větě mé Druhé symfonie jsem musel prostě projít veškerou světovou literaturu, Biblí počínaje, abych nalezl slova vykoupení. Nakonec jsem byl nucen si sám představit slova schopná vyjádřit mé city a mé myšlenky. Způsob, jakým sem tehdy nabyl inspiraci, dobře odhaluje tresť uměleckého tvůrčího aktu. Již dlouho jsem v sobě nosil myšlenku začlenit do poslední části sbor a pouze představa, že by to mohlo být vykládáno jako povrchní napodobení Beethovena, mě zrazovala! Právě tehdy zemřel Bülow a já jsem se účastnil jeho pohřbu [29. března 1894]. Nálada, ve které jsem tam seděl a ve které jsem přemýšlel cestou domů, tak přesně odpovídala duchu díla, které jsem tehdy s sebou nosil. – Tu intonoval sbor od varhan Klopstockův chorál Auferstehn! – Jako blesk mne to zasáhlo a všechno se zjevilo úplně jasně a zřetelně před mou duší! Na tento blesk čeká tvůrce, to je ono svaté početí. Ten den jsem ho zažil, teď jsem to jen musel vybudovat v tónech. A přesto, kdybych byl toto dílo již nenosil v sobě, jak bych byl mohl zažít takový okamžik?“ 

Dopis Arthuru Seidlovi z 17. února 1897

mahler.jpg

Welcome drink

Sekt Chardonnay 

Abyste uvolnili napětí po celém dni a byli si zcela jistí, že dnes zažijete něco slavnostního, čeká na Vás vychlazený sekt s lehce navinulou vůní do citrusů,

v chuti jemně dlouhotrvající perlením, příjemnou kyselinou a krémovou dochuťí. 

Group 5 (1).png
Group 5.png

Vaše potěšení pouze za

597,- Kč

Neváhejte, kapacita je omezena.

Bonus

Frame 7.png

Festival Olomoucké hudební jaro od letošního roku spolupracuje s unikátním projektem Gaudium universe (v překladu radostný vesmír).  Portálem zaměřeným na zpřístupnění a prezentaci skvělých hudebních děl v naprosto dechberoucí interpretaci. Díky této spolupráci získáte mnoho dalších bonusů ke svému prožitku.

gaudium-web-2 1.png

Portál plný pokladů

Gaudium universe se z velké části zaměřuje na prezentaci unikátních děl s vazbou na Čechy, Moravu a Slezsko. Audio i video záznamy koncertních i divadelních představení v podání nejlepších souborů věnujících se dané hudební epoše poukazují na zásadní vliv českého hudebního světa na vytváření toho evropského.

Video v HD

Záznamy a živé přenosy v HD kvalitě – koncerty, opery, či jiná unikátní díla zaznamenaná ve vysoké kvalitě zprostředkovávají zážitky z představení, které se možná již nikdy nebudou opakovat.

nWna8yy9j.jpg
Group 6.png

Audio

Hudební banka děl, kterou jinde na světě nenaleznete. Záznamy energických představení, které ve Vás rozčeří hladinu emocí.

Group 6 (1).png

Podcasty

Ve zcela novém studiu pro Vás natáčíme rozhovory o hudbě, skladatelích, účinkujících. Diskuze vedoucí až k meritu daného tématu jsou v dnešní době osvěžením pro Vás.

Group 6 (2).png

Pravidelné informace ze světa klasické hudby, opery, baletu či performativních projektů budou čtením, jenž si zamilujete.

S šálkem lahodné kávy budou nedělní vzpruhou.

Newsletter

Group 6 (3).png

Vydavatelství počinů

Některé výjimečné projekty si zaslouží ještě větší pozornost a právě ty pro Vás zaznamenáváme ve studiu. První vlaštovkou je rodinné stříbro českého baroka, hudba rytíře Adama Václava Michny z Otradovic a v dohledné době nejočekávanější nahrávka poslední doby, zcela první vydání první české opery Dráteník.

Portál spolupracuje s dalšími skvělými festivaly
s podobnou filozofií a hlavně kvalitou. Jedním
z nich je festival Hortus Magicus. Naprosto unikátní lahůdka plná hudby, divadla, květin
a vlastně všeho umění v nezapomenutelných
a inspirativních prostorách Kroměřížského zámku a Podzámecké zahrady.

Festival umění

Stačí pouze kliknout a Váš prožitek se stane skutečností...

Nabidka

PŘIJDU

a tuhle akci na maximum užiju

Přidejte se k 248 spokojeným hostům

597,- Kč

Kapacita je omezená proto neváhejte

Získáte přístup na událost, kterou budete nosit
ve svém srdci už napořád.
Vstupenka obsahuje:

+ welcome drink 
+ umělecký projev Kateřiny Kněžíkové, Jarmily Vantuchové
+ nezapomenutelný koncert v podání Filharmonie Bohuslava Martinů

a Českého filharmonického sboru Brno
+ ohromující atmosféru kostela sv. Mořice

a zvuk zrekonstruovaných varhan
+ to vše pod taktovkou Roberta Kružíka

 

Navíc získáte předplatné GAUDIUM MILOVNÍK
na
1 měsíc v hodnotě 997,- Kč ZDARMA.

Obsah:

+ GAUDIUM FILM - přístup ke kanálům LOVER/FUN (HD)
+ GAUDIUM FILM - live streamy (HD)
+ GAUDIUM MUSIC - audiotéka (FLAC)
+ slevové vouchery na festivaly a koncerty
+ dárky

Jako člen portálu získáváte ZDARMA:

+ GAUDIUM FILM - přístup ke kanálu FREE
+ GAUDIUM VOICE - podcast
+ GAUDIUM TIMES - pravidelný nedělní newsletter

Budete přesměrováni na zabezpečenou pokladnu, kde lze bezpečně platit:

Snímek obrazovky 2025-03-12 v 10.53.18.png
Důvěryhodnost.png

Záruka vrácení peněz

Pokud byste si tento koncert z jakéhokoli důvodu neužili,
napište nám jej a my Vám vrátíme ihned peníze zpět.

Reference

Když jsem v pondělí na veřejné zkoušce vcházel v přízemí do sálu, tak jste stála nahoře a přemýšlel jsem, copak mě dnes čeká. A byl to další krásný zážitek, takový na který se nezapomíná. Děkuji 👏👏👏 vám i všem kolem vás.

Jirka Draštík

Fanoušek (Kateřiny Knežíkové)

Bravo!! Byli jste opravdu skvělí, přišli jsme s manželkou a mým tátou, který v NdB zpíval 40 let ve sboru, takže nejen zážitek ze skvostného představení, ale i mnoho krásných vzpomínek... 🙂 Děkujeme!

Jozka Kovar

Fanoušek (Roberta Kružíka)

Děkujeme za nádherný večer, byli jste úžasní, pan Kružík - je nejlepší, Daniel- neskutečný a všichni do toho dali srdce . Skvělé že už vidíme díky stupínkům na celou filharmonii a hlavně to perfektně zní a akustika parádní. 👏

Alois Langer

Fanoušek (Fil. Bohuslava Martinů)

pagination.png
Group 6.png

Jak jsem řekl

Jsem sice obyčejný člověk, ale jsem nekompromisní milovník klasické hudby. Po 30 let praxe mám jasný názor na kvalitu, interpretaci a vůbec hudební svět. Jsem zakladatelem portálu www.gaudium-universe.com, který v ČR nemá obdoby. Jsem producent nejzásadnějších hudebních počinů za posledních 5 let.
 

Pokud tedy chcete zažít něco, co jinde v České republice nenajdete, věřte mi a sami si poděkujete, že jste si dali šanci na tento skvostný večer přijít.

Nejčastější otázky

Kde a kdy koncert proběhne?

Koncert proběhne 29. dubna od 19 hodin v kostele sv. Mořice.

Adresa kostela je 8. května 517/15, 779 00 Olomouc 9.

Jaký je na koncert doporučen dress code?

Dress code akce je Semi Formal.

Je možné na koncertě fotografovat nebo natáčet videa?

Ano, na koncertě je možné fotografovat POUZE při závěrečném potlesku nebo přídavku.

Jaké budu mít na koncertě zázemí?

Co se týče dopravy tak můžete na koncert dojet autem, ač budete v centru města, v Olomouci se po 18 hodině neplatí za parkování. Nejbližší parkoviště je na Náměstí republiky nebo na Hynaisově (u Slovanského domu).

Nebo můžete využít MHD - zastávka U Mořice linek 2, 3, 4, 6.

 

Není zde možnost využití šatny ani WC

 

Kostel má bezbariérový vstup.
 

Bude na koncertě možnost nějakého občerstvení?

Ne, na tomto koncertě nebude možné zabezpečit občerstvení. Koncert bude bez pauzy.

Bude možné zakoupit vstupenky na místě?

Pokud nedojde k vyprodání koncertu (k dispozici pouze 500 míst), prodej vstupenek na místě bude možné od 18 hodin v den konání akce.

Nabízíte slevy ZTP a ZTP/P?

Ano, napište zprávu na e-mail: info@baroknislavnosti.cz

Důvěryhodnost.png

© Copyright 2025 – Olomoucké hudební jaro – všechna práva vyhrazena – www.festival-olomouc.art

  • YouTube
  • Facebook
  • Instagram
bottom of page